Мета проєкту: Покращення місцевих політик захисту прав цивільного населення, яке постраждало внаслідок збройного конфлікту в Україні.
Строк реалізації: 01.01.2024 – 30.06.2024 р.
Місце впровадження: Черкаська область.
Донор: ГС «Українська Гельсінська спілка з прав людини»
Завдання в рамках проекту
Завдання 1: Створення комунікаційних експертних платформ для фіксації збитків та захисту прав постраждалого цивільного населення.
Загалом протягом усього терміну реалізації проекту експертами організації організовано та проведено 24 офіційних (експертних платформ) та 18 неофіційних зустрічей з представниками органів місцевого самоврядування, правоохоронними органами та організаціями громадянського суспільства.
На зустрічах обговорювалися питання
стану реалізації заходів, які спрямовані на підтримку цивільного населення, що постраждало внаслідок вчинених воєнних злочинів.
проведення інформаційної політики в умовах збройного конфлікту.
аналізу прямих та непрямих збитків у громадах та систематизації даної інформації.
фіксації наслідків воєнних злочинів та удосконалення даного процесу на рівні громад.
Завдяки комунікації з органами місцевого самоврядування експерти організації отримали доступ до інформації, яка була необхідна для підготовки звітів щодо наслідків воєнних злочинів у громадах та звіту «Стан реалізації повноважень органів місцевого самоврядування з підтримки цивільного населення, яке постраждало під час збройного конфлікту в Україні».
Результатом роботи експертних платформ є підготовка звітів щодо наслідків воєнних злочинів в Уманській, Смілянській, Черкаській, Краматорській, Святогірській, Семенівській, Сумській, Охтирській та Сновській громадах
Зі звітами можливо ознайомитися у розділі на сайті «Наслідки війни в Україні»
У звітах відображено інформацію про воєнні злочини, які було здійснено у громадах та збитки (прямі та непрямі), які було спричинено внаслідок їх здійснення.
В довгостроковій перспективі очікується, що інформацію про результати реалізації проекту отримають органи місцевого самоврядування та виконавчої влади та візьмуть за основу при реалізації заходів з систематизації та класифікації інформації про збитки, які завдає російська федерація громадам.
Завдання 2: Посилення спроможності громад у напрямку захисту постраждалого цивільного населення внаслідок війни.
Організацією проведено аналіз стану реалізації органами місцевого самоврядування державних політик з питань
Організації роботи з надання компенсації за пошкоджені/знищені об’єкти житлового фонду.
Надання допомоги цивільному населенню, яке постраждало внаслідок збройної агресії російської федерації
Надання допомоги внутрішньо переміщеним особам, які постраждали внаслідок збройної агресії російської федерації.
З метою підготовки звіту експертами організації було виконано наступну роботу
- проведено аналіз більше 30 законів та підзаконних нормативних актів, якими регламентовано повноваження органів місцевого самоврядування в організації заходів з гуманітарного реагування та подолання наслідків воєнних злочинів на території громади;
- проведено контент аналіз 9 сайтів в Уманській, Черкаській, Краматорській, Святогірській, Смілянській, Сумської, Охтирській, Семенівській та Сновській громадах;
- вивчено близько 50 місцевих програм та заходів, якими впроваджуються заходи з гуманітарного реагування та подолання наслідків воєнних злочинів на місцевому рівні;
- проведено аналіз практик фіксації збитків на рівні територіальних громад (роботу комісій з обстеження об’єктів, які постраждали внаслідок вчинених воєнних злочинів, та комісій, які організовують роботу з надання компенсацій постраждалим особам).
Під час роботи експертних платформ та комунікації з представниками виконавчих органів рад громад відбувався процес обміну практиками роботи на місцевому рівні. Громади отримували кращі практики роботи місцевого самоврядування в умовах збройного конфлікту.
У підсумку проведеної роботи організація підготувала звіт «Стан реалізації повноважень органів місцевого самоврядування з підтримки цивільного населення, яке постраждало під час збройного конфлікту в Україні».
Звіт відображає рівень роботи органів місцевого самоврядування в Уманській, Черкаській, Краматорській, Святогірській, Смілянській, Сумської, Охтирській, Семенівській та Сновській громадах у напрямах фіксації наслідків воєнних злочинів та підтримки населення, яке постраждало в період збройного конфлікту протягом 2 років повномасштабного вторгнення російської федерації в Україну (24 лютого 2022 р. – 24 лютого 2024 р.).
Звіт містить чек-листи рекомендацій, які дозволять поліпшити роботу виконавчим органам рад в питаннях:
– гуманітарного реагування;
– подолання наслідків вчинених воєнних злочинів;
– доступу населення до інформації.
Також проведено 4 інформаційні сесії, в яких взяло участь 214 осіб на теми: «Повноваження та механізми участі органів місцевого самоврядування в документуванні воєнних злочинів, фіксації збитків, які завдано громадам та «Підготовка та впровадження дієвих програм у громаді з захисту населення постраждалого внаслідок війни».
Завдання 3: Вдосконалення інформаційної політики у громадах щодо наслідків вчинених воєнних злочинів російської федерації в Україні.
Організацією проведено аналіз офіційних інформаційних ресурсів в Уманській, Черкаській, Краматорській, Святогірській, Смілянській, Сумської, Охтирській, Семенівській та Сновській громадах та визначено поточний стан доступу до інформації постраждалого населення: наслідків вчинених воєнних злочинів, планів відновлення громади, механізмів захисту прав населення, яке постраждало від воєнних злочинів, порядку отримання компенсації за збитки та форми можливої підтримки населення в умовах збройного конфлікту.
За результатом проведеного аналізу було підготовлено аналітичну довідку «Доступ до інформації з підтримки населення, яке постраждало внаслідок воєнних злочинів».
Експерти організації підготували висновки та рекомендації щодо ведення дієвих інформаційних політик у громаді з питань, які стали предметом дослідження.
Аналітична довідка з чек- листами покращень інформаційних політик у громадах ввійшла до звіту «Стан реалізації повноважень органів місцевого самоврядування з підтримки цивільного населення, яке постраждало під час збройного конфлікту в Україні».
Презентація результатів реалізації проекту транслювалась у прямому ефірі
- На сторінці Української Гельсінської спілки з прав людини http://surl.li/wvrgnx
- На сторінці Українського кризового медіа-центру http://surl.li/ucipoe
Інформація про проект була презентована в ефірах:
- Суспільне радіо. Черкаси http://surl.li/mqxsmq
- Українського радіо http://surl.li/qpmfhu
- Громадського радіо (аудіофайл додається).
- Результати проекту висвітлені у засобах масової інформації:
-Видання «ПРОВСЕ» http://surl.li/cdmlrn
– Видання «Прочерк» http://surl.li/spmuat
Інформацію розміщено на сторінці організації: