Наша організація надає безоплатну комплексну правову допомогу таким категоріям осіб:
Учасникам та ветеранам бойових дій АТО/ООС
Особам, які живуть з ВІЛ/СНІД, хворіють на туберкульоз та представникам кризових груп та груп ризику
Внутрішньо переміщеним особам
Цивільним заручникам та військовополоненим
Родинам загиблих та зниклих безвісти
Юристи та адвокати надають такі види правової допомоги:
Юридичні консультації та роз’яснення з правових питань
Складення заяв, скарг, запитів та інших документів правового характеру
Підготовка скарг до Європейського суду з прав людини та захист в міжнародних судах
Складання позовів та представництво інтересів заявників у національних судах, державних органах та органах місцевого самоврядування
Документування порушень прав людини та воєнних злочинів, які вчиняються російською федерацією в Україні
Юристи організації ведуть прийом населення на базі ветеранських центрів, ЦНАП, медичних закладів та в офісі організації. Задля оперативного реагування на правові потреби населення створено гарячу лінію юридичної підтримки. За період роботи громадської приймальні юристами надано більше 4000 консультацій та підготовлено близько 300 документів правового характеру у справах, що стосуються порушення прав заявників.
Організація здійснює захист прав українців у Міжнародних інстанціях: Європейському суді з прав людини та комітетах ООН з прав людини. З 2022 року юристами подано 8 заяв до Європейського суду з прав людини у справах, які пов’язані з вбивствами, пораненнями цивільних осіб, пошкодженням майна, що було спричинено вчиненими російською федерацією воєнними злочинами на території України. Проводиться робота з підготовки заяв до Комітету ООН з прав людини щодо порушення російською федерацією норм Міжнародного гуманітарного права та прав українців.
З 2020 року організація здійснює правовий захист прав правозахисників та громадських активістів у зв’язку з їх громадською діяльністю. Юристи супроводжують справи щодо нападів на громадських активістів, приниження їх честі та гідності, порушення їхніх прав.
Приклади наданої допомоги
Правова допомога для внутрішньо переміщених осіб.
До нашої організації звернулася внутрішньо переміщена особа пані Юлія (ім’я змінено) з проханням допомогти у вирішенні питання, щодо виплати власнику житла компенсації витрат за тимчасове розміщення (перебування) внутрішньо переміщених осіб, яка передбачена затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 19 березня 2022 р. № 333 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2022 р. № 977).
Фахівцями Черкаського правозахисного центру було підготовлено відповідне звернення до управління соціального захисту населення Звенигородської РВА. Розглянувши його, Управління вирішило питання щодо виплати власнику житла компенсації витрат за тимчасове розміщення (перебування) пані Юлії, яка є внутрішньо переміщеною особою.
До Черкаського правозахисного центру звернулася внутрішньо переміщена особа – пані Катерина (ім’я змінено), з проханням допомогти у вирішенні питання поновлення виплат ВПО її дітям, які перестали надходити.
Виплати пані Катерині та її дітям були припиненні у зв’язку з перебуванням за кордоном більш як 30 календарних днів підряд, що є порушенням вимог Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 р. № 332 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 11 липня 2023 р. № 709).
Жінка дійсно перебувала за кордоном більш, як 30 календарних днів підряд, але ж її діти за кордон не виїжджали, тому припинення виплат ВПО, саме їм, є безпідставним.
Юристи нашої організації підготували відповідне звернення до Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради, після якого виплати ВПО дітям пані Катерини були повернуті з дня припинення.
До організації звернулася внутрішньо переміщена особа – пані Тетяна (ім’я змінено), щодо відмови служби у справах дітей виконавчого комітету Канівської міської ради Черкаської області у наданні її сину статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів. Відмова була мотивована тим, що відповідно до Порядку надання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів, який затверджено постановою КМУ від 05.04.2017 № 268, статус надається дітям, які були переміщені з Луганської та Донецької областей.
Юристами нашої організації було підготовлено відповідне звернення до служби у справах дітей виконавчого комітету Канівської міської ради Черкаської області, у якому було зазначено, що право на отримання статусу має дитина, а також особа, яка на час воєнних дій, збройних конфліктів, збройної агресії російської федерації не досягла 18 років (повноліття), і в результаті зазнала психологічного чи інших видів насильства.
Після направлення зазначеного звернення до служби у справах дітей виконавчого комітету Канівської міської ради Черкаської області, сину пані Тетяни було надано статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів.
Правова підтримка осіб, які постраждали внаслідок воєнних злочинів
До Черкаського правозахисного центру звернувся з заявник (ім’я не повідомляється з питань безпеки) та повідомив, що у березні 2022 року внаслідок артобстрілу російською федерацією м. Волноваха він отримав мінно-вибухові травми на території подвір’я.
Заявник тривалий час проходив лікування в медичних закладах від наслідків отриманих травм та поранення.
Юристи організації надали допомогу в підготовці заяв про вчинення злочинів, провели збір документів (доказів) для подачі заяви до Європейського суду з прав людини. Продовжується супровід справ заявника.
До організації звернувся заявник (ім’я не повідомляється з питань безпеки) та повідомив, що у березні 2022 року внаслідок артобстрілу російською федерацією у подвір’я біля будинку, який розташований в м. Маріуполь, влучив снаряд. Після його розірвання загинули доньки заявника та колишня дружина.
Юристи організації надали допомогу в підготовці заяв про вчинення злочинів, провели збір документів (доказів) для подачі заяви до Європейського суду з прав людини. Продовжується супровід справ заявника.
Захист активістів
До організації звернувся В’ячеслав, який повідомив, що вночі з 26 на 27 лютого 2021 р. у селі Матусів (Черкаська область) загорівся його транспортний засіб (Камаз). За його словами, інспектори пожежної служби встановили, що це підпал.
Поліція відкрила кримінальне провадження за статтею 194 ККУ – «умисне знищення та пошкодження майна». Хто міг вчинити підпал В’ячеслав не знає, але зазначає, що він став комусь «неугодним» через громадську діяльність.
Уже чотири роки жителі Матусова сперечаються з сільською владою через водойми, які віддали в оренду. В’ячеслав входить у групу небайдужих мешканців села, які постійно звертаються до сільради і підіймають це питання. Мешканці вважають, що ставки належать громаді, а передача водойм відбулась незаконно.
Юристи організації надають допомогу в підготовці документів та здійснюють представництво його інтересів в правоохоронних та судових органах.