До Сумського офісу правової допомоги звернулась переселенка з Лебединської громади Сумської області, яка повідомила, що має кримінальне провадження через те, що вчасно не повідомила про зміну місця фактичного проживання та отримувала виплати, на думку підрозділу соціального захисту, неправомірно. Юрист проконсультував жінку щодо її подальших дій та можливостей. Пояснюємо, чому повідомлення про зміну актуальної адреси – це важливо.
Переселенцям важливо повідомляти про зміну місця проживання, оскільки це передбачено українським законодавством. Зокрема, відповідно до ЗУ “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб” № 1706-VII від 20 жовтня 2014 року, внутрішньо переміщені особи зобов’язані повідомляти органи виконавчої влади або місцевого самоврядування про зміну місця проживання протягом 10 днів з моменту такого переїзду.
Перш за все, отримання матеріальної допомоги для покриття витрат на проживання залежить від актуальності реєстрації місця проживання. У разі, якщо людина була зареєстрована за однією адресою, а проживала за іншою, при цьому отримувала допомогу, можуть бути певні негативні наслідки – від скасування виплат до кримінального проваждженя. Крім того, переселенці мають право на соціальні послуги та інші види допомоги, які можуть надаватися лише за місцем їх фактичного проживання. Закон України “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб” гарантує доступ до медичних та освітніх послуг за новим місцем проживання, але для цього також необхідно оновлювати реєстрацію.
Хто зобов’язаний це робити?
Якщо людина є повнолітньою та дієздатною, то обов’язок повідомляти про зміну фактичного місця проживання покладається на неї.
В інших випадках відповідне інформаційне повідомлення про зміну фактичного місця проживання подають:
1) у разі влаштування до дитячого закладу, закладу охорони здоров’я або закладу соціального захисту дітей на повне державне забезпечення – керівник відповідного закладу;
2) у разі влаштування в сім’ю громадян під опіку, піклування, прийомну сім’ю, дитячий будинок сімейного типу – законний представник (один з опікунів, піклувальників, прийомних батьків, батьків-вихователів);
3) заяву про взяття на облік малолітньої дитини, яка прибула без супроводження законного представника, для отримання довідки може подавати від її імені родич (баба, дід, прабаба, прадід, повнолітні брат або сестра, тітка, дядько) або вітчим, мачуха, в яких проживає (перебуває) дитина;
4) якщо малолітня дитина прибула без супроводження законного представника або особи, то заяву подає від її імені представник органу опіки та піклування за місцем перебування такої дитини.
Як можна це зробити?
Повідомлення про зміну фактичного місця проживання/перебування або про добровільне повернення до покинутого постійного місця проживання можна подати двома способами:
1) напряму повідомити структурний підрозділ з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за новим місцем проживання;
Переселенець звертається за видачею нової довідки до уповноваженого органу за місцем нового фактичного проживання/перебування, стара довідка вилучається, про що вносяться відповідні зміни до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.
2) зробити це через мобільний застосунок “Дія”.
Для цього треба буде скористатися розділом “Сервіси”: обираємо підрозділ “Послуги для ВПО” – “Зміна адреси фактичного проживання ВПО”; також це можна зробити безпосередньо в документі – за допомогою меню довідки ВПО, яке знаходиться в правому нижньому кутку документу під номером довідки. Натиснувши на меню, відкривається функція “Змінити адресу фактичного проживання”; замість вказаної адреси можна ввести нову адресу, після цього необхідно буде підтвердити її за допомогою геолокації.
________________________________________
Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». Матеріал представляє позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження».