В лютому-березні 2022 року Суми опинились в облозі російських військових, місто обстрілювалось та пристосовувалось до функціонування в умовах блокади. Відколи українські військові в квітні 2022 року відтіснили російських окупантів з області, ворожі атаки не припинялися.
Якщо у 2023 році у Сумській області було здійснено понад 8 тис. обстрілів (з них ракетних – 2, авіаударів – 123, ударів «шахедами» – 20, застосування FPV-дронів – 45), то лише за січень – березень 2024 року (станом на 20 березня) цього року – 3225 обстрілів (з них ракетних – 15, авіаударів – 234, ударів «шахедами» – 25, FPV-дрони – 186).
Сумська громада стала прихистком для багатьох переселенців з прикордоння, незважаючи на те, що і в 2024 році зберігається високий рівень небезпеки і для самої Сумської громади, адже відстань до кордону з російською федерацією є невеликою – село Битиця, яке входить в склад громади, розташоване за 17 км від державного кордону, а від центру м. Суми до найближчої точки на державному кордоні – 30 км.
Під час написання звіту м. Суми Сумської міської територіальної громади внесено до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією (територія можливих бойових дій) через чисельні атаки рф на місто в березні-квітні 2024 року.
Воєнні злочини на території громади та їх наслідки зафіксовано в звіті «Наслідки воєнних злочинів російської федерації в Сумській міській громаді», який підготовлений в рамках реалізації проєкту «Синергія громадського та державного секторів для посилення захисту прав цивільного населення, яке постраждало внаслідок збройного конфлікту в Україні»
Поданий звіт представила Nataliia Yesina ГО “Північна правозахисна група” в рамках засідання Ради ВПО в Сумській громаді.
Всі підготовлені звіти збитків, невдовзі будуть публічно представлені на огляд громадськості.
___________________________________________
Дана публікація стала можливою завдяки щедрій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми «Права людини в дії», яка виконується Українська Гельсінська спілка з прав людини – УГСПЛ.
Погляди та інтерпретації, представлені у цій публікації, не обов’язково відображають погляди USAID, Уряду США. Відповідальність за вміст публікації несуть виключно автори.